Notice: Use of undefined constant E_DEPRECATED - assumed 'E_DEPRECATED' in /home/custom/a/agathacz/sites/default/settings.php on line 4
100 let od prvního knižního vydání Záhady na zámku Styles | Agatha Christie

100 let od prvního knižního vydání Záhady na zámku Styles

V říjnu si připomínáme 100 let od prvního knižního vydání Záhady na zámku Styles, první detektivky Agathy Christie. Kniha má ale 100 letých výročí několik. Znáte všechna?

 
Jak jsme psali letos v únoru, první kniha Agathy Christie vycházela nejprve na pokračování ve Weekly Times, v nichž se první díl objevil 27. února 1920.
Ale výročí byla i předtím.
Agatha začala psát Styles v roce 1916, a tak se v roce 2016 psalo o 100 letech od zrození Hercula Poirota, který v tomto příběhu vystupuje. U příležitosti tohoto výročí vyšla česky Záhada na zámku Styles na audioknize v podání Jaromíra Meduny (vydalo Tympanum a Kristián).
V roce 2017 jsme připomínali, že se příběh odehrává před 100 lety. Jak totiž upozorňuje christieologická literatura, Záhada na zámku Styles je zasazena do roku 1917.
V roce 1920 se první detektivka Agathy Christie konečně dostala ke čtenářům.
Když Agatha Christie román dokončila, postupně ho neúspěšně nabídla několika nakladatelům. Pak se ocitl v nakladatelství Johna Lanea. Trvalo dva roky, než se jí Lane ozval. Začínající autorce nabídl vydání a rovnou smlouvu na pět dalších knih.
Nejprve se Styles objevil na pokračování ve zmíněných novinách.
Americké knižní vydání následovalo v říjnu 1920.
Čeká nás však ještě jedno 100leté výročí. Britské knižní vydání totiž přišlo až v roce 1921, a to 21. ledna.
A ještě závěrem: O Záhadě na zámku Styles se často píše jako o „prvním případu“ Hercula Poirota. To musíme chápat jen ve smyslu „první knižně vydaný případ“. Poirot v té době není žádný začátečník, co řeší první případ, ale zkušený policista na penzi.