Notice: Use of undefined constant E_DEPRECATED - assumed 'E_DEPRECATED' in /home/custom/a/agathacz/sites/default/settings.php on line 4
To je vražda, řekla – knížečka citátů slečny Marplové | Agatha Christie

To je vražda, řekla – knížečka citátů slečny Marplové

Nakladatelství Kalibr vydalo knihu citátů To je vražda, řekla: Jak to vidí slečna Marplová, která navazuje na obdobnou knížečku Malé šedé buňky: Jak to vidí Poirot, obsahující citáty belgického detektiva.

Knihu sestavil a předmluva k ní napsal christieolog Tony Medawar a v angličtině vyšla v roce 2019. České vydání bylo původně naplánováno už na květnový veletrh Svět knihy, ale nakonec bylo odloženo na září, kdy si připomínáme 130 let od narození Agathy Christie. Zároveň vychází v roce 100 let příběhů Agathy Christie, tedy 100 let od vydání debutu Záhada na zámku Styles.

V knize najdete citáty, jež Jane Marplová pronesla na témata Umění konverzace, Muži a ženy, Zločin & pátrání, Mládí, Vražda!, Lidská přirozenost a Život. Obsažena je i kapitola Slečna Marplová o slečně Marplové.

Kromě Medawarovy předmluvy, která shrnuje „životopis“ slečny Marplové, a seznamu příběhů, v nichž vystupuje, obsahuje kniha jako doslov článek Agathy Christie Je žena díky ženskému instinktu dobrý detektiv? Ten vyšel poprvé 14. května 1928 v britských novinách The Star, tedy ve stejnou dobu, kdy se v časopise Royal objevila poslední z první šestice povídek se slečnou Marplovou (později zahrnutých do Třinácti záhad).

Název To je vražda řekla! (v anglickém originále Murder, She Said) odkazuje na stejnojmenný černobílý film (1961) s Margaret Rutherford v roli slečny Marplové, natočený na motivy Vlaku z Paddingtonu.

České vydání připravila a Medawarovu předmluvu a text Agathy Christie přeložila Jana Ohnesorg, předsedkyně Společnosti Agathy Christie.

Začátkem knihy můžete prolistovat na tomto odkazu.