Notice: Use of undefined constant E_DEPRECATED - assumed 'E_DEPRECATED' in /home/custom/a/agathacz/sites/default/settings.php on line 4
Peter Ustinov 100 | Agatha Christie

Peter Ustinov 100

Herec, který šestkrát ztvárnil Hercula Poirota, se narodil před 100 lety. 

Peter Ustinov se narodil 16. dubna 1921 v Londýně. Díky roli Hercula Poirota ho vnímáme jako herce, ale věnoval se také režii nebo napsal několik knih. Za roli ve filmech Spartakus a Topkapi získal Oscara.

Belgického detektiva hrál ve filmech Smrt na Nilu (1978), Zlo pod sluncem (1982), Schůzka se smrtí (1988), které byly uvedeny v kinech, a rovněž v televizních adaptacích Třináct u stolu (1985; podle románu Lord Edgware umírá), Hra na vraždu (1986) a Vražda o třech dějstvích (1986; předloha česky jako Tragédie o třech jednáních). Zatímco filmové adaptace jsou zasazeny do 30. lety, televizní snímky se odehrávají v 80. letech, tedy v době vzniku. Ve všech třech televizních filmech hrál s Ustinovem Jonathan Cecil, který představoval kapitána Hastingse, ve Třinácti u stolu se objevil také David Suchet v roli inspektora Jappa a ve Hře na vraždu Jean Stapleton jako paní Oliverová.

První Ustinovovou manželkou byla Isolde Denham, nevlastní sestra Angely Lansbury, s kterou hrál ve Smrti na Nilu. David Niven, další herecký parťák ze Smrti ne Nilu, byl zase Ustinovovým velitelem za druhé světové války.

Ustinov ovládal několik jazyků a v československém seriálu Klapzubova jedenáctka, kde v jedné epizodě ztvárnil reportéra, promluvil i česky. Jeho rodina ostatně měla slovanskou historii. Dědeček Plato, v Rusku narozený Němec, vlastnil panství Ustinovka v Saratovské oblasti.

Sir Peter Ustinov zemřel ve Švýcarsku 28. března 2004.

Zdroj fotografie z filmu Smrt na Nilu: Česká televize