Notice: Use of undefined constant E_DEPRECATED - assumed 'E_DEPRECATED' in /home/custom/a/agathacz/sites/default/settings.php on line 4
#SAC25 Společnost Agathy Christie slaví čtvrstoletí | Agatha Christie

#SAC25 Společnost Agathy Christie slaví čtvrstoletí

V článku budeme průběžně doplňovat informace z naší historie. 

Nejnověji píšeme o čtvrtletníku Agatha, který členové společnosti dostávali v letech 1997–2000.

 

1996

Díky téhle knize existuje česká Společnost Agathy Christie.

Náš otec zakladatel Jan Čermák cestoval v roce 1996 po Skotsku. Po knihkupectvích sháněl knihy Agathy Christie a v tiráži vzpomínek z archeologických výprav Pověz mi, jak žijete objevil zmínku o britské Agathy Christie Society, tedy Společnosti Agathy Christie.

Po návratu do České republiky společnost kontaktoval, aby získal bližší informace. Když se dozvěděl víc, chtěl se stát členem. Jenže byl problém se zasíláním peněz do Británie, uvědomoval si taky vzdálenost a pro někoho i jazykovou bariéru. Tak dostal nápad na založení české pobočky, která letos v červenci oslaví 25 let od oficiální registrace.


1997

Skotsko sehrálo roli v historii naší společnosti ještě jednou.

V únoru 1997 odjel Jan Čermák do Skotska znovu, tentokrát jako student Vysoké školy ekonomické na semestrální pobyt v rámci programu Monet do města Stirling. Dopisoval si s překladatelkou Vlastou Dvořáčkovou, připravoval stanovy společnosti a její rozběh.

Po příjezdu do České republiky začal vyřizovat formality a 22. července 1997 byla Společnost Agathy Christie registrována na ministerstvu vnitra.


1997

Začátky Společnosti znamenaly pro jejího zakladatele Jana Čermáka dobu vyvěšování letáků po knihkupectvích, knihovnách a antikvariátech, inzerátů v Annonci a taky prvních přihlášek.

Na fotkách vám ukazujeme jeden z prvních letáků a inzerát z Annonce, který vyšel 31. října 1997. Společnost Agathy Christie za těch pětadvacet let mimochodem několikrát změnila sídlo, chebská adresa již dávno neplatí.


1997

První setkání členů Společnosti Agathy Christie proběhlo v sobotu 25. října 1997 v Gymnáziu Na Pražačce na pražském Žižkově.

„Ve školních lavicích nás tenkrát zasedlo 18 a já jsem byl poprvé v životě v pozici někoho, kdo si má stoupnout před naprosto neznámé lidi a začít je přesvědčovat o tom, že cestu až sem nevážili úplně zbytečně,“ napsal o prvním setkání před časem zakladatel společnosti Jan Čermák.

Na prvním setkání se řešily formální náležitosti i představy o činnosti a různé plány a nápady. Řeč byla také o čtení Agathina díla v originále.

Nulté, „pracovní“ setkání se uskutečnilo ještě předtím, 27. června téhož roku, ale tehdy se Jan Čermák setkal pouze se dvěma lidmi. S pánem, který se poté už nikdy neukázal, a s Olgou, která je členkou společnosti dosud.

V roce 1998 následovala další dvě setkání a systém dvou setkání se až na výjimky, kdy proběhlo jen jedno za rok, ustálil. Až v roce 2020 kvůli pandemii onemocnění covid-19 neproběhlo žádné osobní setkání.

Gymnázium Na Pražačce nahradila restaurace U Bubeníčků a pak postupně další. Na podzim 2009 jsme se poprvé nesešli v Praze, ale v Brně (o tom někdy příště). Zatím poslední setkání proběhlo letos v červnu právě v Brně a mělo pořadové číslo 45.


1997–2000

V počátcích Společnosti Agathy Christie dostávali členové čtvrtletník Agatha. V letech 1997–2000 vyšlo 12 čísel, včetně nultého.

Ve čtvrtletníku se objevovaly základní texty o životě a díle Agathy Christie, které dosud najdete na našich webových stránkách agatha.cz. V době (téměř) předinternetové jsme dávali dohromady přehled českých (a částečně slovenských) vydání díla Agathy Christie, včetně časopiseckých publikací povídek, které na český knižní překlad třeba i teprve čekaly.

Ve zpravodaji se psalo rovněž o aktuálních knižních novinkách a rozhlasovém nebo televizním vysílání. Členové se dělili o svoje postřehy nebo odpovídali na anketní otázky. A protože šlo o „jiné“ časy, ve čtvrtletníku Agatha byly i kontaktní údaje na členy a přání k jejich narozeninám.

Už v počátcích Společnosti Agathy Christie fungovaly webové stránky, ale jejich čas pak naplno přišel s koncem čtvrtletníku.

Zakladatel společnosti Jan Čermák, který byl redaktorem i distributorem zpravodaje, vzpomíná:

„Prvních pár čísel mělo formát A4 (přeložená A3) a já je kompletoval neuvěřitelným způsobem. Nejdřív byl problém s tím, kde Agathu okopíruju. Vždycky jsem někoho ‚ukecal‘ :-) Pak jsem okopírované A3 přeložil, sponkou ze sešívačky jsem si označil místa, kam sponky poputují, ta jsem spínacím špendlíkem propíchl, sponky do děr ručně zasadil a ohnul. Každý časopis zvlášť. V té době jsem ještě neuměl vytvářet adresní štítky na počítači, takže jsem všechny adresy na obálky nadepisoval ručně. Po pravdě řečeno to byla muka a dnes nad tím sám jenom kroutím hlavou...“